Bozcaada Günlüğü

bozcaada

bozcaada

Çanakkale’de kınası olacak arkadaşımız için şirketteki kızlarla yollara düştük. Maksat hem kınada bulunmak ertesi gün de arkadaşımız Tuğçe’nin sürekli övdüğü Bozcaada’yı görmekti 🙂 Gerçekten de görülmeye değerdi.

Biraz nasıl gidebileceğimizden bahsedelim. İstanbul’dan Çanakkale- Geyikli otobüsleriyle 6 saat süren yolculuk yapıyorsunuz. Geyikli’de indikten sonra feribotla 15 dakikada adada oluyorsunuz. Gidişte aldığınız bilet dönerken de geçerli.

bozcaada kale

bozcaada kale

Vapurdan indikten sonra direkt kahvaltı için arkadaşımızın daha önce bildiği mekana gittik. Adı Lalezar Kahvaltı. Buranın kahvaltısı mükemmel. İşletmecisi bir aile olup onlarca çeşit reçelleri kendileri yapıyorlar. Zaten adanın en meşhur ürünleri reçel, balık ve şarap. Aklınıza gelebilecek ne varsa reçelini yapmışlar. Acukasını da deneyebilirsiniz.  Burada kahvaltı yapmadan kesinlikle ayrılmayın.

kahvaltı

kahvaltı

Kahvaltı yaptıktan sonra bol bol çekim yaptık. Vaktimiz sadece akşama kadardı. Herhalde bir kaç gün kalsak tüm gün fotoğrafa ayırabilirdim 🙂 Burada evlilik için  dış çekimi bile yapıyorlar. Bize uzak olmasa düşünebilirdim 🙁

07

 

bozcaada hatırası

bozcaada hatırası

Ada küçük olduğundan genelde her yer yürüme mesafesinde. Yalnızca denize giderken minübüse biniyorsunuz. En popüler plajı Ayazma plajı.Plajda giriş ücreti yok, sadece şezlong ve şemsiyeye para veriyorsunuz. Deniz bir mükemmel. Evet, fazla soğuk ama sudaki balıkları izlerken bunun sizi rahatsız edeceğini çok düşünmüyorum. Deniz sığdan derine doğru gidiyor. Birden derinleşen bir deniz değil. Bir de bir mısırcı vardı ki, hala oralarda mıdır bilmem, ben hayatımda böylesini yemedim. Süper ötesiydi.

ayazma plajı

Denizin keyfini de çıkardıktan sonra karnımızı doyurabileceğimiz yerler aramaya başladık. Mekanlar genelde akşam yemekleri için hazırlanıyordu ve maalesef bizim o kadar vaktimiz yoktu. Bir yerde balık ekmek yedik, ortaya kalamar söyledik. Yalnız sayısını hatırlamıyorum ama 5-6 adet belki. Kalamardan 25 Tl aldılar. Bu fiyat bize oldukça fazla geldi. Bunu da söylemeden geçemeyeceğim 🙂

Bozcaada

 

Karnımızı da doyurduktan sonra kendimizi halk pazarında bulduk. Köylülerin yaptığı reçellerden almayı ihmal etmedik.O kadar çeşitlililer ki insan hepsini almak istiyor. Meşhur meyve parçacıklı dondurmalarından da kesinlikle tatmalısınız. Akşama doğru fazla esiyordu ama biz titreyek de olsa yemeden gitmedik 🙂

bozcaada halk pazarı

bozcaada halk pazarı

12226950_10207065196440901_2901200504560773071_n

Sonra yavaş yavaş bize yollar göründü. O gün orada kalamadığımız için o kadar üzüldük ki.. Bir fırsatını bulup tekrar gitmeyi çok istiyorum. Tadı damağımda kaldı. İşte orayı bu şekilde bıraktık.

bozcaada akşam

bozcaada akşam

 

 

Bir cevap yazın