İftarlık Gazoz Film

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz

Cem Yılmaz’ın daha çok stand-up gösterilerini sevdiğim ve filmlerde çok başarılı bulmadığımı söylesem, aynı fikri paylaşırız herhalde. Ben böyle feci bir önyargıyla gitmem bu filme diye düşünürken filmde sadece oynadığını duyunca gitmeye karar verdim. Önce kısaca oyuncular ve filmin konusundan bahsedelim.

Oyuncular: Cem Yılmaz, Berat Efe Parlar, Okan Avcı, Yılmaz Bayraktar, Ummu Putgul, Macit Toker, Greta Fusko, Mustafa Alabora

Konusu: 1970’ler Türkiye’sinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir öğrencidir. 5.sınıfı yeni bitiren Adem, yaz tatilini boş geçirmek istemez ve ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa ailesinden izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar. Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli oruç tutmaya başlar fakat Ege’nin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Berna’nın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar. Adem’in yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır? Filmin yönetmeliğini ve senaristliğini Yüksel Aksu üstleniyor.

Film, Muğla Ula’ da çekilmiş. Öyle güzel sahneler vardı ki, insan orada olmak o havayı solumak istiyor. Gün batımında köylülerin şarkı söyledikleri sahne hala aklımda. Cem Yılmaz’ ın şivesi de mükemmeldi. Sanki normalde de hep böyle konuşuyor gibiydi.

Filmdeki espiriler tamamen bizden ve doğal, samimi sıcak bir etki yaratıyor insanda. Kahkahalarla gülerken, birden düşündüren başarılı bir hikaye. Filmi izlerken”Ee nereye bağlayacaklar.” diyordum içimden ve filmin yaklaşık son 15 dk. sı hiç beklemediğim kadar duyguluydu, hiç böyle bir son düşünmüyordum, Ben daha fazla bahsetmeyeyim çünkü filmi izlemenize gerek kalmayacak 🙂 He bir de gazoz alın filme girerken, neden mi? İzleyince anlayacaksınız 🙂

Bir cevap yazın